miercuri, decembrie 01, 2010

1 decembrie.

1 decembrie 2009- simteam ca am cel mai vesel suflet din mii de oameni.
1 decembrie 2010- simt ca se naruie totul si inca sunt prezente amintiri ce merita.
Desi a trecut ziua de 28 octombrie cineva merita sa spun: "Te iubesc. Nu uit momentele cu tine."
Ziua Romaniei, inca un an. Nu mi-e rusine de tara asta, cel putin nu mi-e rusine de cine ma inconjoara. Sunt oameni in tara asta ce te fac mandri,nu incerc sa le deschid ochi unora. Sunt momente in care vreau sa fug de cei care "conduc" cica tara. Totusi e tara in care m-am nascut, ce ar fi sa privim totul negativ? Ce s-ar alege de toti? Gandeste si pozitiv. Tara noastra nu reprezinta doar "rromi", tiganii cum spunem toti. Eu nu fac discriminari. Cat timp ma inteleg bine cu respectivu/respectiva nu am nimic cu etnia lui. Si daca un "tigan" a omorat pe cineva nu inseamna ca toti sunt criminali. Gandeste-te poate cand mergi in alta tara si spui ca esti roman clasifica o tara dupa faptele unui inconstient. Trebuie sa invatam sa nu mai fim rai!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu